Bylinná kozmetika s rebríčkom

Rebríček obyčajný, ktorý všetci dobre poznáme z lúk a strání Slovenska, bol už u našich predkov obľúbeným pomocníkom predovšetkým v prípadoch ako poranenie kože, popáleniny a rôzne zle sa hojacie kožné neduhy. I dnes je veľmi cenenou liečivou bylinou a to nielen pre vonkajšie užitie, ale tiež pre významné pozitívne účinky pri použití vnútornom.

Vnútorne je rebríček využívaný pri mnohých obtiažach od zlého trávenia alebo nechutenstvo cez nachladenie, bolestivú menštruáciu až po vysoký krvný tlak.

Rebríček má mierne dezinfekčné a protizápalové účinky a výrazne urýchľuje zrážanlivosť krvi, je možné ho teda použiť ako prvú pomoc pri poranení kože. Stačí na odreninu alebo reznú ranu priložiť pokrčené listy a nechať pôsobiť. Pre tieto vlastnosti býva rebríček používaný tiež ako súčasť ústnych vôd a zubných pást.

Masti a krémy s výtažkami rebríčku majú priaznivý vplyv pri problémoch ako kožné ekzémy, vyrážky alebo kŕčové žily. Pokožku čistia a zbavujú ju odumretých častí a zároveň obmedzujú produkciu mazu a zužujú rozšírené póry. Odvar je preto využívaný pri problémoch s mastnou pleťou a akné. Rebríčková masť blahodárne pôsobí na rozpraskané päty, ruky alebo na pokožku podráždenú po štipnutí hmyzom. Je možné ju tiež použiť k staroslivosti o análnu oblasť.

Pozor, rebríček nie je vhodný k dlhodobému pravidelnému vnútornému užívaniu. Pri vonkajšom použití sa môže objaviť precitlivenosť kože na svetlo pri dlhodobej aplikácii.

Pokračovať

Najpredávanejšie v kategórii


Načítavam

OK
Spracovávam