Úvodná stránka » Odborné poradenstvo

Spýtajte sa nás

Na otázky k voľbe liekov, dávkovaniu či kontraindikáciám zadarmo odpovedáme každý deň. Spýtajte sa nás sami, alebo sa pozrite na otázky, ktoré sme už odpovedali.

 

Teraz tu nie sme

Tiež si niekedy musíme oddýchnuť.

Zodpovedané otázky

Trávenie Liečivé prípravky Deti Bolesť Zdravie z prírody Kozmetika Koža Starostlivosť o telo
Zrušiť filter

Ako sa zbaviť opakovaných zápalov močových ciest?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Odporúčam v prvom rade posilňovať imunitu, vo Vašom prípade by som odporučila vysoké dávky vitamínu C, aj 1000 mg denne. Céčko je dobré aj v tom, že nabudí funkciu obličiek, keďže, ak sa berie vo vyšších dávkach, časť sa vylučuje práve obličkami a tým ich "donúti rýchlejšie pracovať". Potom prípadne si k tomu môžete pridať ešte manosu alebo výťažky z brusníc, ktoré sú tiež účinné pri prevencii a aj liečbe zápalov močových ciest.

Starostlivosť o telo

Potrebovala by som niečo proti tŕpnutiu prstov na rukách, pracujem manuálne v kuchyni a už pár dní mi tŕpnu prsty.

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Tŕpnutie prstov býva väčšinou znamením nedostatočného prekrvenia. Na to by Vám mohol zabrať výťažok z ginkga. Treba si tam však dať pozor - ak užívate nejaké lieky na predpis (napr. na riedenie krvi, proti bolesti a iné), tak si radšej treba overiť u lekára alebo lekárnika, či je ginkgo pre Vás vhodné. Tŕpnutie končatín môže mať rôzne príčiny, od banálnych až po život ohrozujúce, takže ak by sa stav zhoršoval, treba zvážiť aj návštevu lekára.

Bolesť Zdravie z prírody Starostlivosť o telo

Niečo na problémy so spánkom?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Na problémy so spánkom Vám môžem doporučiť bylinné prípravky s valeriánou, chmeľom, prípadne medovkou na celkové upokojenie celého organizmu a to napríklad v prípravku Hypnox forte. Variantou by mohol byť i homeopatický liek Sedatif PC, ktorý sa tak isto tradične používa pri poruchách spánku. Vhodný je i liek Persen forte. Užíva sa 1 kapsula cca 1 hodinu pred spaním. Liek je vhodný pre dospelých a deti od 12 rokov. V priebehu tehotenstva a dojčenia sa užívanie neodporúča. Ak nedôjde k zlepšeniu, liečba nespavosti patrí do rúk lekára.

Starostlivosť o telo

Už mesiac používam šampón proti vypadávaniu vlasov, ale vlasy mi rovnako vypadávajú aj naďalej. Po akom čase by mali byť viditeľné prvé výsledky? Môžem skúsiť vypadávanie vlasov obmedziť aj stravovaním?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Po mesiaci by už mali byť viditeľné prvé výsledky. Balenie šampónu môžete dopoužívať, ale potom odporúčam skúsiť nejaký iný prípravok, prípadne pokiaľ sa stav dlhodobo nezlepšuje, tak je už na mieste vyhľadať aj lekársku pomoc. Vypadávanie vlasov môže mať rôzne príčiny. Pri výžive vlasov zohrávajú hlavnú úlohu minerály ako vápnik, horčík a zinok. Môžete si na internete vyhľadať potraviny, ktoré ich obsahujú, alebo si ich zakúpiť aj vo forme tabliet. Vyskúšať môžete napr. Donna hair, Revalid,...

Kozmetika Starostlivosť o telo

Pracujem 8 hodín denne a som celú tú dobu na nohách, mám kŕčové žily. Čo by ste mi na ne odporučili?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Treba si dať pozor na to, aby ste nenosili príliš tesné nohavice, ponožky, obuv, takisto dodržiavať pitný režim, nezaťažovať vždy jednu nohu, ale skôr sa snažiť aj v práci stáť na obidvoch (bez jedného prehnutého kolena). Kŕčové žily si môžete potierať rôznymi bylinnými krémami na to určenými, zaberajú hlavne tie s obsahom výťažku z gaštanu. Vnútorne môžete na spevnenie žilných stien užívať Mobivenal, Venalex, Venoruton a pod.

Starostlivosť o telo

Trápi ma alergia na peľ a trávy a občas mám upchatý nos, čo by ste mi odporučili?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Ak Vás trápi alergia na peľ, môžete skúsiť Vibrocil. Obsahuje aj zložku na uvoľnenie nosa, a takisto aj protialergickú zložku a je dostupný vo forme nosných kvapiek alebo ako sprej. Podáva sa 3-4x denne. Nemal by sa však používať dlhšie, ako týždeň. Na dlhodobejšie užívanie odporúčam nosný sprej Livostin, prípadne Flixonel. V prípade dlhšie trvajúcich problémov alebo zhoršenia stavu odporúčam návštevu alergológa.

Starostlivosť o telo

Môžu tablety obsahujúce diklofenak a Aspirin ovplyvniť účinnosť antikoncepcie?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Nie, lieky obsahujúce liečivá diklofenak a kyselinu acetylsalicylovú obsiahnutú v Aspirine neznižujú účinnosť hormonálnej antikoncepcie.

Liečivé prípravky Starostlivosť o telo

Pri močení pociťujem pálenie a veľmi často chodím na WC. Môže to byt zápal močových ciest?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Kapucínka, D-manóza a brusnice priaznivo pôsobia na stav močových ciest. Nájdete ich aj pod názvami ako napr. Uroval, Urinal, Uromax. K tomu môžete doplniť aj urologické čaje. Ak by ťažkosti neprechádzali do 3-5 dní, je vhodné navštíviť lekára, ktorý určí, či ide o zápal močových ciest.

Bolesť Starostlivosť o telo

V poslednej dobe mi začali pri umývaní zubov krvácať ďasná. Poraďte mi zubnú pastu a ústnu vodu na začínajúce krvácanie ďasien.

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Na trhu je viacero výrobcov pást a ústnych vôd na paradentózu. Najpredávanejšie sú Parodontax a Lacalut Activ. Pod týmito názvami nájdete aj ústne vody, prípadne ešte odporučím Curasept ADS, Corsodyl na krátkodobé použitie.

Starostlivosť o telo

Vypadávanie vlasov - ako proti nemu bojovať?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Základom sú doplnky výživy s obsahom minerálov, vitamínov a aminokyselín, ktoré podporujú tvorbu keratínu - základnej zložky vlasu. Napr. Revalid, Donna Hair Forte, Forcapil. K nim je vhodné doplniť špeciálne šampóny, ktoré pomáhajú znížiť vypadávanie vlasov, napr. VICHY Dercos Energisant, Alpecin, Plantur 39 alebo vlasové toniká, napr. Biohar, Bioaquanol, Revalid.

Kozmetika Koža Starostlivosť o telo

OK
Spracovávam