MojaLekáreň.sk

Výplach nosa: účinná pomoc pri prevencii a miernení prejavov nádchy a prechladnutia

Výplach nosa: účinná pomoc pri prevencii a miernení prejavov nádchy a prechladnutia
Zdielať

Výplach nosa patrí k osvedčeným metódam už po celé stáročia. Nosové výplachy sú vhodné ako súčasť každodennej rannej hygieny. Sú tak účinnou prevenciou akútnych a chronických zápalov prínosových dutín, vrátane alergickej nádchy.

Prostredie, v ktorom žijeme, kladie na nosovú sliznicu veľké nároky. Môže ísť nielen o znečistené ovzdušie a alergény, ale aj o zmeny teplôt, rôzne infekcie, stres alebo hormonálne vplyvy.

Nos = vstupná brána do dýchacích ciest

Nos vykonáva tieto funkcie:

 • dýchanie a ohrievanie vdychovaného vzduchu
 • zvlhčovanie a čistenie vzduchu
 • čuchová funkcia
 • rezonančnú funkciu vďaka ktorej môžeme vyslovovať nosové hlásky m a n

Ako prospieva nosová hygiena nášmu dýchaniu

Okrem celkového otužovanie, medzi ktoré radíme napr. pobyt v saune a klimatické zmeny, môžeme a mali by sme sa starať o nosovú sliznicu i lokálne. Pojem nosovej hygieny sa stáva v posledných rokoch v rozvinutých krajinách bežným odporúčaním.

Výplach nosa

K jednoduchým metódam tejto hygieny patria výplachy nosa soľnými roztokmi. Tie môžu využiť ľudia nielen s akútnymi či chronickými zdravotnými ťažkosťami, ale aj tí, ktorí sa im chcú preventívne vyhnúť.

Komu je možné výplach nosa odporučiť:

 • ľuďom žijúcim v priemyselných oblastiach či pracujúcim v prašnom prostredí − tí by mali výplachy soľným roztokom absolvovať ako pravidelný hygienický návyk,
 • pri akútnych či chronických zápaloch nosových dutín i vedľajších nosových dutín − kedy soľný roztok odplaví zápalový sekrét, zvlhčí sliznicu a urýchli jej regeneráciu,
 • po operáciách v prínosových dutinách − je možné urýchliť hojenie výplachmi soľným roztokom,
 • v čase sezónnej ci celoročnej alergickej nádchy

Výhody výplachu nosa

Výhody nosovej očisty:

 • osviežuje nosnú sliznicu,
 • posilňuje mukociliárny transport,
 • skvapalňuje väzký sekrét,
 • odstraňuje chrasty a
 • zlepšuje čuch.

Vypláchnite nos slanou vodou

Výplachom nosa dôjde k odplaveniu prachu, baktérií i alergénov. Najvhodnejšou koncentráciou pre výplach slanou vodou je izotonický fyziologický soľný roztok s obsahom 0,9 % soli vo vode. Ide o 9 g soli na 1 l vody. Fyziologický roztok je telu vlastný a v medicíne široko používaný, napríklad na infúzie či výplachy.

Kanvička do nosa

Na výplachy nosa je možné použiť kanvičku na výplach nosa. Kanvička je z recyklovateľného plastu, metóda vyplachovania je jednoduchá a bezpečná. Použiť môžete aj iné kanvičky − keramické alebo kovové, ktoré sa označujú ako Nétí a sú populárne u priaznivcov jogy.

K výplachu nosa môžeme, okrem fyziologického roztoku, použiť tiež Vincentku.

Ako na vyplachovanie nosa

Čo budeme potrebovať:

 • Kanvičku na výplach nosa
 • S – podľa svojich skúseností odporúčam morskú atlantickú soľ, ktorá je pre tieto účely vhodnejšia ako bežná kuchynská. Množstvo soli zodpovedá 2,7 g kuchynskej soli na 3 dl vody v kanvičke
 • Vodu – v teplote zodpovedajúcej ľudskému telu, tzn. okolo 37 stupňov. Ideálne odstatú či prevarenú, t. j. zbavenú chlóru

Ako postupovať pri výplachu nosa:

 1. do kanvičky odmerajte adekvátne množstvo soli,
 2. zalejte pripravenou vodou podľa vyššie uvedených parametrov,
 3. priložte ústie konvičky k nosovej dierke a dýchajte ústami,
 4. bradu pritlačte čo najviac k hrudníku a ľahko sa predkloňte nad umývadlo,
 5. hlavu zľahka nakloňte na stranu tej nosnej dierky, u ktorej nedržíte kanvičku,
 6. voda začne pozvoľna pretekať priestorom nosa a vytekať opačnou nosnou dierkou,
 7. akonáhle pretečie približne polovica vody, odoberte kanvičku a zľahka vysmrkajte zvyšnú vodu,
 8. následne opakujte kroky 3 až 7 s druhou nosnou dierkou,
 9. snažte sa, aby všetka voda opustila nos i dutiny.

Výplach nosa − pri ťažkostiach aj ako prevencia

Výplachy nosa soľnými roztokmi patria k osvedčeným liečebným metódam už po stáročia. Môžeme ich odporučiť jednak ako súčasť každodennej hygieny, ktorá pôsobí preventívne, ale aj v aktuálne prebiehajúcich ťažkostiach ako pomoc k očiste nosových dutín, vrátane pomoci pri alergickej nádche.

Deti a výplach nosa

Je vhodná pre deti od 5 rokov (eventuálne aj o niečo mladšie, ak sú šikovné) a dospelých. V prípade hygieny stačí jeden výplach denne najlepšie ráno, pri akútnych ťažkostiach sa môže výkon vykonať 2 − 4 x za deň.

Zdroj: https://www.jogadnes.cz/joga/detoxikace-nosu-1172/

Všetky zdravotné, nutričné či liečebné tvrdenia sú v rámci legislatívy EÚ výrazne obmedzené. Pri tvorbe článkov smieme vychádzať iba zo schválených tvrdení, ktoré uvádza platná legislatíva.

PharmDr. Kamila Horníčková

PharmDr. Kamila Horníčková

29. apríl 2021
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Bolesť v krížoch je nepríjemná záležitosť, ktorá nás nenechá spať alebo naopak vstať. Čo je príčinou a ako bolesti zmierniť či úplne eliminovať? Dozviete sa v našom článku.

viac

Založiť rodinu je veľké rozhodnutie. S plánovanou zmenou by mali súhlasiť obaja partneri, prijať zodpovednosť a pohovoriť si otvorene o otázkach plodnosti. Prinášame vám základné informácie o ženskom…

viac

Zelený jačmeň patrí medzi obľúbené zelené potraviny, ktoré sa podieľajú na celkovom povzbudení organizmu vďaka obsahu prírodných vitamínov a minerálov. Do skupiny zelených potravín zaraďujeme aj…

viac

V súčasnosti je čím ďalej viac venovaná pozornosť tzv. systémovej enzymoterapii. Jej hlavným predstaviteľom je liek Wobenzym.

viac
Spýtajte sa lekárnika

Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním.

Zistiť viac